Prvé pocity mamičky môžu byť hocikedy zmiešané. Radosť a šťastie z drobčeka strieda nervozita z toho, čo príde po pôrode. Zvládnem sa o drobca postarať?
Čo všetko mám kúpiť pred pôrodom? Hlavne, aby mu nič nechýbalo! Väčšina skúsených mamičiek hovorí, že nie je potrebné pred narodením nakupovať veľa vecí, výbavičku pre bábätko doplníte po jeho narodení. Každé bábätko je iné, čo skutočne potrebuje, zistíte, keď bude na svete. Preto sme pre vás pripravili orientačný zoznam toho, čo budete potrebovať, keď príde drobček na svet.
Zoznamy si navyše môžete stiahnuť v pdf, vytlačiť a škrtať. :)
Akú veľkosť oblečenia pre bábätko
Asi najviac každú mamičku trápi, akú veľkosť dojčenského oblečenia zaobstarať. Nebojte, nič nebudete odhadovať, predpokladanú veľkosť vám povie gynekológ na poslednom ultrazvuku. Skúsené mamičky odporúčajú vyberať z veľkostí 50, 56 až 62. Spravidla platí, že deti narodené v termíne oblečiete do veľkostí 56–62.
Deti skôr narodené alebo dvojčatá budú potrebovať skôr menšiu veľkosť 50. Bábätko rýchlo rastie, takže je možné, že veľkosť 56 mu bude čoskoro malá, preto stačí na začiatku naozaj len pár kúskov oblečenia.

Čo potrebujem pred, počas a po pôrode

V tehotenstve je najdôležitejší pokoj a pohoda. Skrátka užiť si to krásne obdobie bez stresu. Bábätko vám poriadne rozhodí chute, aj jedálniček. Preto myslite na dostatok vitamínov aj vo forme doplnkov. Najdôležitejšia je kyselina listová, vápnik s horčíkom, železo alebo vitamín D.
Spánok s bruškom si môžete zlepšiť pomocou dojčiaceho vankúšika, aj aromaterapie. Bruško a prsia si pravidelne natierajte špeciálnym olejom či krémom proti striám.
Tehotenstvo je tiež o množstve zariaďovaní a papierovaní. Vybaviť materskú, vybrať pôrodnicu, zhodnúť sa na mene, všetko nakúpiť. A potom sa zbaliť do pôrodnice.
V pôrodnici budete potrebovať doklady, pohodlné oblečenie pre seba aj pre bábätko, lekárničku a hygienické potreby, tekutiny. Vo väčšine pôrodniciach dostanete zoznam, čo si so sebou zobrať.
Výbavička pre drobca, bez ktorej sa nezaobídete
Radosť z očakávania bábätka vás núti kupovať tie roztomilé malé topánočky, farebné dupačky alebo plienky za výhodnú cenu? Skúsené mamičky radia trochu ubrať. Plienky dokúpite, keď bude drobček na svete a aspoň v správnej veľkosti. Rovnako je to aj s oblečením, bábätká naozaj rýchlo rastú.
Pre prvý mesiac stačí pár kúskov oblečenia, veci na prebaľovanie a kúpanie, samozrejme kočík a autosedačka. Čo všetko teda budete potrebovať?

Oblečenie
Prvé obliekanie vám pravdepodobne potrvá aj hodinu. Nič si z toho nerobte. Všetky mamičky sa spočiatku boja, že bábätku odtrhnú ručičku, keď ju prevliekajú tým úzkym rukávom. Ale nebojte sa, nikdy sa to žiadnej nestalo. Nestane sa to ani vám a čoskoro sa z obliekania stane rutina. Skúsené mamičky odporúčajú kupovať dupačky so zapínaním medzi nožičkami, ktoré oceníte pri častom prebaľovaní. V prvom mesiaci bude vašim najobľúbenejším kúskom body alebo zavinovacia košieľka, teda oblečenie, ktoré ľahko dostanete cez citlivú hlavičku.
Letné bábätko
- 4 body s krátkym rukávom
- 4 ks tepláčikov
- 4–6 ks dupačiek (zapínanie medzi nožičkami)
- 3 overaly s ťapkami
- 6 bavlnených kabátikov
- papučky
- 2 overaly na spanie
- 3 páry ľahkých ponožiek
- 2 ľahké bavlnené čiapočky
- bavlnené rukavičky (zabránia poškriabaniu)
- klobúčik proti slniečku
- letné oblečenie (napr. body s krátkym rukávom)
Zimné bábätko
- 4 body s dlhým rukávom
- 4 ks tepláčikov
- 3 overaly s ťapkami
- 6 bavlnených kabátikov
- 4–6 ks dupačiek (zapínanie medzi nožičkami)
- zimné papučky
- 2 overaly na spanie
- bavlnené rukavičky (zabránia poškriabaniu)
- 3 páry ľahkých ponožiek
- teplé vrchné ošatenie - kombinézu
- 2 svetríky alebo kabátiky
- teplú vlnenú čiapočku
- 2 pančušky
- rukavice
Dojčenie a kŕmenie
Či už budete dojčiť, alebo nie, je niekoľko vecí, ktoré sa vám budú hodiť hneď po narodení bábätka. Ak sa rozhliadate po dojčiacej podprsenke, počkajte, kým sa bude termín pôrodu blížiť. Prsia sa v priebehu tehotenstva veľmi menia. Pri výbere detskej fľaštičky či cumlíka sa vždy zamyslite nad praktickosťou materiálu. Sklenené fľaštičky sa lepšie udržujú, ale hrozí rozbitie. Plastové fľaštičky sú odolné voči rozbitiu, ale viac sa opotrebujú. Cumlíky sa vyrábajú zo silikónu alebo latexu. Silikónové cumlíky sa lepšie prispôsobujú pusinke drobca. Oproti latexovým sa rýchlejšie rozžuvajú. Na latex ale zase môže mať bábätko alergiu. Niektoré druhy fliaš majú dokonca anti-kolikové cumlíky, ktoré majú tvar prsníka. Dieťa počas kŕmenia prehltne oveľa menej vzduchu a netrpí potom prdíkmi.
Dojčím
- odsávačka mlieka
- zásobníky alebo vrecká na odstriekané mlieko
- 2–3 dojčiace podprsenky
- nočná košeľa pre dojčiace ženy
- dojčiaci vankúš (nie je nutný, ale je praktický)
- jednorazové vložky do podprsenky
- krém na popraskané bradavky
- prsné klobúčiky (ak máte príliš ploché bradavky)
- cumlík
- dojčiace korále (zabaví bábätko pri dojčení a nebude vás ťahať za vlasy a oblečenie)
- dojčiaci čaj na podporu laktácie
Nedojčím
- 2 a viac fliaš s obsahom 250 ml na mlieko
- 2 fľaše s obsahom 125 ml na vodu alebo čaj
- náhradné cumlíky (vyberajte podľa veľkosti, anatomického tvaru)
- hrniec na sterilizovanie alebo sterilizátor
- kefa na čistenie fľaštičiek
- ohrievač fľaštičiek a termoobal (hodí sa na hlavne na cesty)
- dojčenské vody
- dojčenské mlieko (podľa odporúčania vášho detského lekára)
- kŕmiaci vankúšik (nie je nutný, ale pohodlný)
- cumlík
Prebaľovanie
Najobľúbenejšia činnosť (hlavne oteckov) je prebaľovanie. Čo všetko budete v prvých týždňoch potrebovať, aby bolo bábätko, aj vy v suchu? Na výber máte látkové a jednorazové plienky. Vyskúšajte pokojne oboje. Len tak zistíte, či vám viac vyhovuje pranie plienok alebo nekonečné nakupovanie a vynášanie „nebezpečného odpadu“. Myslite na to, že budete potrebovať pohodlné miesto na prebaľovanie, aj keď sa dá dieťa prebaliť prakticky kdekoľvek. Bavlnené plienky sa vám budú hodiť aj na iné veci, ako je utieranie slín, mliečka či grckanie. Nepreháňajte to so zásobami plienok, ani vlhčených obrúskov. Keď keď bude dieťa na svete, zistíte, či nemá alergiu a akú má veľkosť. Prvú sadu plienok odporúčame zaobstarať vo veľkosti newborn, potom už sa rýchlo zorientujete, ktorá veľkosť je pre drobcov ideálna.
- prebaľovací stôl, pult alebo iná plocha na prebaľovanie
- podložka na prebaľovanie
- jednorazová prebaľovacia podložka na cesty
- pre štart aspoň 40 ks jednorazových či bavlnených plienok (počítajte zhruba 6 plienok na deň)
- k látkovým plienkam – plienkové nohavičky
- krém na ošetrenie zadočku
- detské vlhčené obrúsky
Kúpanie a kozmetika
Počas kúpania si užijete najviac zábavy, aj keď to tak najprv nevyzerá a vy sa skôr bojíte, aby ste bábätku neublížili. Čoskoro sa pocit strachu vytratí a kúpanie bude sranda. Vo vode sa bábätko cíti prirodzene a páčia sa mu jemné dotyky žinkou, ktorú vám čo nevidieť začne brať a žužľať. Keď mu ju vezmete, objaví kúzlo búchania do vody a špliechania všade okolo. Čo vám, samozrejme, vôbec nevadí, pretože vidíte ten najkrajší smiech na svete.
Nedeste sa, ak náhodou bude mať váš drobček alergiu na mydlo. Deti sú citlivé a občas sa to stáva. Skúste jednoducho iné. Vždy ale používajte kozmetiku určenú pre bábätká. Dbajte na vyššiu teplotu v miestnosti, kde drobca kúpete, aby mu nebola zima. Teplotu kúpeľa sa snažte udržať medzi 36 – 38 ºC.
- detská vanička alebo kúpací kýblik
- ležadlo alebo podložku do vaničky
- teplomer na meranie teploty vody
- 2 žinky (jednu na hlavičku + tvár a druhú na telíčko)
- 3 bavlnené osušky
- župan pre bábätko
- detský šampón a mydlo
- detský olej alebo mlieko (v prípade suchej pokožky)
- vata alebo vatové tampóny
- zubnú žinku
- detská kefa na vlásky
- zaoblené nožnice na strihanie nechtov
- sterilné štvorčeky gázy a lieh (na čistenie pupočnej ranky v prvých dňoch života)
Spánok
Bábätko prespí naozaj veľa času. V prvom mesiaci je to až 20 hodín denne. A buďme za to radi. Nerušený spánok drobcovi zaistíte takmer kdekoľvek. Dôležité je myslieť na bezpečnosť, preto sa odporúčajú v prvých mesiacoch hniezdočka, ktoré zabraňujú skotúľaniu. S uspávaním vám pomôže zavinovačka aj cumlík. Bábätku zo začiatku nedávajte pod hlavičku vankúš. Keď leží drobček rovno bez podloženia hlavy, lepšie sa vyvíja chrbtica. Počkajte, kým si o vankúš povie samo. Napríklad si začne pod hlavu dávať deku alebo sa mu zapáči váš vankúš. Na cesty do kočíka či autosedačky môžete skúsiť protišokové alebo cestovné vankúšiky, ktoré tlmia nárazy a otrasy.
- detská postieľka
- matrac
- hniezdočko
- 3 prestieradlá
- 1 perinka
- 2 obliečky na perinu
- zavinovačka (pomôže dieťa upokojiť a uspať)
- spací vak (vynikajúci pomocník obzvlášť v zime)
- pestúnka
- monitor dychu
- cumlík
Prechádzky a cestovanie
Na cestovanie s drobcom sme experti. Poradíme vám nielen, kedy kočík zaobstarať, ale tiež pre vás máme porovnanie najobľúbenejších kočíkov za skvelú cenu alebo podľa terénu. Cestovanie autom na výlet, k lekárovi či za rodinou bude vždy bezpečnejšie vďaka Isofix základni. Naše kočíky sú ľahké a skladné, zmestia sa aj do menších kufrov. Pre pohodlie dieťaťa je určite dôležitá hlboká a priestranná vanička. Oceníte aj možnosť otáčania vaničky podľa smeru jazdy. Ak chcete kúpiť kočík aj s príslušenstvom za výhodnú cenu, pozrite sa na výhodné sety.
Cestovanie v lete
- kočík s hlbokou vaničkou (neskôr športový kočík, ideálna je dvojkombinácia)
- tienidlo na kočík
- pláštenka na kočík
- moskytiéra
- deka do kočíka
- deka do autosedačky
- autosedačka pre dieťa od 0–11 kg
- cestovná postieľka
- prebaľovacia taška
- potreby na prebaľovanie a na kúpanie
- nosič, šatka alebo ležadlo (hodí sa aj doma)
Cestovanie v zime
- kočík s hlbokou vaničkou (neskôr športový kočík, ideálna je dvojkombinácia)
- pláštenka na kočík
- fusak do kočíka
- fusak do autosedačky
- autosedačka pre dieťa od 0–11 kg
- cestovná postieľka
- prebaľovacia taška
- potreby na prebaľovanie a na kúpanie
Lekárnička
Už v tehotenstve si rozšírite lekárničku o vhodné vitamíny, aby bábätko v brušku pekne rástlo a vy ste nestrácali potrebné živiny. S drobcom sa lekárnička rozšíri o ďalšie drobnosti, ako sú napríklad krém na zapareniny, lieh alebo anízové kvapky. Všetky lieky podávajte podľa veku, ktorý je uvedený v príbalovom letáku. Napríklad čapíky proti teplote môžu väčšinou bábätká od 3 mesiacov. Preto sa v takom prípade vždy poraďte s detským lekárom.
- 60% lieh na čistenie pupku či prepichnuté ušká
- dezinfekcia na drobné ranky
- náplasti a sterilné obväzy
- buničitá vata delená
- teplomer
- okrúhle nožnice na nechty
- nosná odsávačka
- nosné kvapky proti nádche
- morskú vodu na preplach nošteka (účinná ako prevencia)
- borovicovú vodu alebo Ophtalmo Septonex na vyplachovanie a ošetrenie očí
- liek na horúčku v čapíkoch, či sirupe
- sirup proti kašľu
- masť na zapareniny a na ošetrenie bradaviek
- balzam na pery (hodí sa hlavne v zime)
- gél na tlmenie bolesti pri prerezávaní zúbkov
- kvapky proti nadúvaniu (existuje aj gél na masírovanie bruška)
- nahrievací vankúšik z čerešňových kôstok na boľavé bruško
- rektálna rúrka (keď na prdíky nič iné nezaberie, je to krajné riešenie a vyslobodenie)
Teraz už ste na drobca pripravená
Snáď sme vám aspoň trochu pomohli utriediť si myšlienky a nákupný zoznam výbavičky. Bábätko potrebuje dosť vecí, ale mnoho z nich môžete dokúpiť, až bude drobček na svete. Dopredu nikdy neviete, čo všetko bude potrebovať, ale je dobré vedieť, že to existuje. Užite si krásne tehotenstvo a keby vás čokoľvek zaujímalo, napíšte nám.
0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.