Pozeráte na svojho drobca, on sa pozerá na vás, smeje sa, a vy si hovoríte, čo tak asi naozaj vidí?
Rozmýšľali ste niekedy nad tým? Týmto článkom by sme vám radi priblížili vývoj zraku dieťaťa. Povieme si, čo a ako vidia, a na čo si zároveň dať pozor.
Bábätká sa s fungujúcim zrakom už narodia, ale nevidia to isté ako dospelý človek. Ich zrak sa pomaly vyvíja a je stále dokonalejší. Ihneď po pôrode, ak je bábätko zdravé, vníma svetlo a tmu. Môže mu teda vadiť napríklad ostré svetlo, ktoré mu môže svietiť do očiek pri kúpaní, ako sme si povedali v minulom článku - Ako na kúpanie bábätka.

Postupom času začína vidieť aj obrysy okolitých predmetov a hlavne ľudí – vás. Nemusíte sa teda strachovať, pokiaľ novorodenec zo začiatku nereaguje na vaše gestá, či gestá vašich najbližších. Jednoducho vás ešte nevidí, ale to príde časom.
Novorodenec
Novorodenec dokáže hravo rozlišovať svetlo a tmu, základné tvary, pohyb okolo seba a sivé farby. Dá sa povedať, že vidí v podstate do dĺžky 20–30 cm pred seba, čo mu dáva možnosť rozoznať svoju mamičku, ktorá ho drží v náručí a hovorí naň. Všetko ostatné vidí rozmazane, pretože nemá vytrénované očné svaly, a prípadné zaostrenie je pre neho veľmi namáhavé.

1. Mesiac
Bábätko začína vidieť jasnejšie obrysy predmetov v jeho bezpredmetnej blízkosti. Taktiež aj farby sú jasnejšie, a zároveň prestáva postupne škúliť. Pre správny vývoj zraku sú pre drobcov dôležité zvukové hračky, ako je napríklad hrkálka.
3. mesiac
Očné svaly sú už celkom vytrénované, takže dokáže udržať pohľad na daný predmet oveľa dlhšie, a zároveň sa mu lepšie darí rozoznávať známe tváre. Pomaly začína naťahovať ručičky po predmetoch v jeho zornom poli.
4. mesiac
Drobček vníma svetlá a farby už oveľa lepšie. Všíma si rôzne detaily a dokáže spoľahlivo rozpoznať svojich rodičov. V tomto veku odporúčame drobcovi zavesiť hrazdičku a na nej rôzne hračky. Bude sa ich snažiť dotknúť a ďalej ich skúmať. Hračky odporúčame rôzne striedať. Ako tvary, tak aj jednotlivé farby.
5. mesiac
V piatom mesiaci dokáže rozlíšiť už aj rôzne odtiene a predmety, ktoré sú od neho viac vzdialené. Drobček začína mať priestorovú orientáciu a skôr naťahuje ručičky po predmetoch, ktoré sú k nemu bližšie.
6. a 7. mesiac
V tomto veku dokáže už zaostriť takmer na akúkoľvek vzdialenosť a rozhliadať sa všetkými smermi. Prestáva natáčať hlavu, pokiaľ pred ním pohybujete hračkou, a zároveň dokáže rozoznať ľudí z väčšej diaľky. Drobček už by v týchto mesiacoch nemal škúliť - ak sa tak deje, odporúčame radšej zájsť k lekárovi.

8. mesiac
Ideálny mesiac na hranie na schovávačku. Drobček si dokáže uvedomiť dané predmety ktoré vidí a pozná, takže ho bude baviť, ak ich zrazu schováte a následne ukážete.
9. mesiac
V deviatom mesiaci sa drobcovi vyfarbujú oči. Farba jeho očí sa stáva takmer definitívnou a môže sa líšiť už len v drobných detailoch. V tomto veku vidia už aj veľmi vzdialené predmety, avšak ešte stále rozmazane.
10. mesiac
Na diaľku vidí už relatívne dobre, len ešte nerozoznáva jednotlivé detaily.
11. mesiac
Drobček začína vidieť takmer dokonale. Dokáže už z väčšej diaľky rozoznať tváre, jeho priestorová orientácia sa taktiež veľmi zlepšila a pozadie začína byť čisté, nie rozmazané.
12. mesiac
V jednom roku začína drobček vidieť ako dospelý človek. Vidí už drvivú väčšinu detailov aj farieb. Zaujíma ho okolitý svet, rád objavuje a poznáva.

Ako spoznám, že moje dieťa potrebuje navštíviť lekára
Prvý indikátor je škuľavosť. Počas tretieho až šiesteho mesiaca by sa malo škúlenie úplne vytratiť. Pokiaľ sa tak nestalo, odporúčame navštíviť lekára a daný problém riešiť. Veľa rodičov toto ignoruje v domnienke, že sa to vyrieši samo. Hrozí tu ale, že sa u drobca v neskoršom veku vyskytne tupozrakosť, kde dieťa bude vidieť ostro iba na jedno oko.

Druhým indikátorom je časté trenie očí ručičkou. V neskoršom veku môže narážať do nábytku a ešte v neskoršom si môže knihy tlačiť príliš blízko k očiam.
Počas školského veku sa môžu zhoršiť výsledky v škole práve vďaka zlému zraku a následnej nesústredenosti.
Dieťa kamarátky už vidí a to moje nie!
Stáva sa, že rodičia sa častokrát zbytočne plašia a strachujú, že ich drobček nevidí alebo má problém so zrakom. Než začnete panikáriť, je dobré porovnať zrak s rovesníkmi, ale ani to nemusí byť smerodajné. Každé dieťa je iné, vyvíja sa iným spôsobom a zrak funguje obdobne, ako je to napríklad pri chodení a rozprávaní. Každý začína v inom veku, čo je úplne normálne.

Na záver
Na záver odporúčame sledovať nasledovné. V šiestom mesiaci by bábätko malo prestať škúliť a zrenička by mala byť čierna. Pokiaľ má inú farbu, tak je to opäť dôvod na návštevu lekára. Taktiež je dobré sledovať aj jeho oči, či mu náhodou niektoré neubieha príliš do strany.

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.