Zaujíma vás, čo to vlastne ten monitor dychu je, ako funguje a ako ho použiť?
Je to prístroj, v podstate detektor pohybu, ktorý je taký citlivý, že zaznamenáva dych dieťaťa a vyhodnocuje jednotlivé abnormality. Ak sa dych dieťaťa spomalí, zastaví, má určité nepravidelnosti či apnoické pauzy, tak na to prístroj zavčas zareaguje a vás upozorní. Vďaka monitoru dychu tak dokážete predísť syndrómu náhleho úmrtia novorodenca, včas podať prípadnú pomoc a predísť nešťastiu.
Do kedy je vhodné používať monitor dychu?
Monitor dychu je extrémne dôležitý hlavne v prvých šiestich mesiacoch života, avšak odporúča sa do jedného roka. Potom je používanie úplne individuálne podľa pohyblivosti dieťaťa v postieľke. Stáva sa, že drobec bude v noci v postieľke putovať a monitor bude zbytočne spúšťať alarm.
Monitor odporúčame používať hlavne u bábätka, ktoré sa predčasne narodilo alebo má nejaké ochorenie. Istota je istota.
Je monitor dychu nutnosť?
Pokiaľ sa pýtate, či je monitor dychu nutnosťou, tak vyložene nie je, ale záleží na uhle pohľadu. Nie je to až taká vysoká investícia, pri ktorej získate pocit pokoja a istoty. Aj bez toho budete mať vďaka drobcovi málo spánku, a tak nie je žiaduce neustále rozmýšľať nad tým, či sa s bábätkom niečo nedeje.
Pokiaľ ste čerstvá prvorodička a nemáte ešte zatiaľ veľa skúseností, tak vám monitor odporúčame.

Ako vybrať monitor dychu
Na trhu existuje veľké množstvo rôznych monitorov dychov, ktoré sa delia na dve základné skupiny. Ďalej sa od seba odlišujú podľa svojich funkcií a ďalších parametrov. Poďme sa teda na celú problematiku spoločne pozrieť.
Doskové monitory dychu do postieľky
Tento typ monitora je asi najrozšírenejší a najobľúbenejší, používa sa napríklad aj v nemocniciach. Monitor sa skladá z dvoch častí, ktoré sú vzájomne prepojené káblom. Prvá časť je snímacia doska, ktorá sa vkladá do postieľky pod matrac drobca, takže nedochádza k žiadnemu kontaktu s dieťaťom. Nemusíte sa tak báť, že by sa drobec o dosku zranil alebo mu nejako zaviazala. Druhou časťou je potom vyhodnocovacia jednotka.
Pri snímacej podložke by malo byť vždy uvedené, aký široký môže byť matrac, aby prístroj fungoval správne. U tých najmenších novorodencov je možné podložku vložiť priamo pod prestieradlo, čím docielite ešte presnejšie meranie.
TIP: Odporúčame kúpiť prístroj, ktorý obsahuje dve snímacie podložky. U väčšieho drobca tak pokryjete celú časť postieľky a pri menších si môžete dať jednu podložku pod matrac a druhú napríklad do kočíka. Ušetríte si tak prácu s neustálym premiestňovaním.
Monitor dychu na plienku

Monitor na plienku, čiže mobilný detektor dychu, je monitor, ktorý sa pripína na plienku dieťaťa pomocou klipu a neobsahuje snímaciu podložku. Tento monitor je pre rodičov výhodný z toho dôvodu, že môžete drobca prenášať a zároveň ho neustále merať. Monitor funguje tak, že sa umiestni z prednej strany plienky, pričom sa neustále dotýka bruška a zaznamenáva jeho pohyb.
Tento typ monitora je veľmi jednoduchý na inštaláciu, ľahko sa prenáša, ale zároveň má aj nevýhodu, aktívnejšiemu bábätku môže prekážať či ho obmedzovať v pohybe. Ono aj pokiaľ bude bábätko už väčšie a bude sa pretáčať na bruško, tak sa monitor môže ľahko uvoľniť a spustiť alarm.
Monitor na plienku odporúčame aj v prípade, že budete s bábätkom často manipulovať alebo s ním spať v manželskej posteli. Taktiež aj pri cestovaní je tento typ vhodný, len si tu dajte pozor na cestu autom, kde sú otrasy a monitor by mohol situáciu zle vyhodnotiť – spustiť alarm.
Monitor dychu pre dvojčatá
Ak ste mamička, ktorá má to šťastie a má dvojčatá, tak aj pre vás výrobcovia majú riešenie. Monitor dychu je rovnaký ako klasický doskový, len balenie obsahuje viacero meracích dosiek. Čo je však pre správne fungovanie dôležité spomenúť, aby drobci v postieľkach spali oddelene. Pokiaľ ste už kúpili postieľku pre dvojčatá, tak odporúčame skôr plienkové monitory.

Funkcia monitora dychu
Monitory dychu majú nespočetné množstvo rôznych funkcií, vypichneme tie, ktoré by sa mohli naozaj hodiť.
● Dodatočné senzory - môžu snímať aj telesnú teplotu, pohyby či polohy bábätka
● Upozornenie na nízku batériu - upozorní vás, že je potrebné nabiť či vymeniť batérie
● Nahrávanie dýchania - umožní vám si spätne prehrať frekvenciu dýchania, čo sa môže hodiť, ak by nastal nejaký zdravotný problém
● Vibrácie - donúti dieťa k pohybu, ak prístroj zaznamená nepravidelnú frekvenciu dýchania
● Šikovná aplikácia - monitor je možné prepojiť s mobilným telefónom
● Vizuálne kontrolky - monitor vás upozorní nielen zvukovo, ale zároveň začne aj blikať či svietiť
● Prepojenie - väčšina doskových monitorov sa prepájajú pomocou kábla, avšak tie drahšie majú možnosť prepojiť aj pomocou WiFi a Bluetooth.
Kalibrácia monitora dychu
Pokiaľ si zakúpite nový monitor dychu, tak je už nastavený a kalibrovaný od výrobcu. Nemusíte teda kalibráciu nijako riešiť. Môže sa však stať, že si monitor kúpite z druhej ruky, kde by naopak kalibráciou prejsť určite mal. To isté platí aj v prípade, že je prístroj dlhšiu dobu uskladnený alebo ho dlhšiu dobu už používate. Uvádza sa, že je dobré kalibráciu vykonať každé dva roky. Kalibráciu je vhodné zveriť priamo výrobcovi daného produktu, aby ste mali stopercentnú istotu, že meranie je správne.

Napájanie monitora dychu
Kvôli bezpečnosti bábätka sú monitory dychu napájané klasickou alkalickou batériou, namiesto napájania z elektrickej zásuvky. Ako už bolo uvedené vyššie, odporúčame vybrať taký monitor, ktorý disponuje funkciou upozornenia na nízku batériu. Budete tak dostatočne dopredu vedieť, že je nutné batérie vymeniť a že prístroj funguje tak, ako by mal.

Čo si odniesť na záver
Monitor dychu sa určite oplatí zaobstarať, hlavne v prvých šiestich mesiacoch života. Pri výbere je potrebné skontrolovať, aký máte hrubý matrac, aby prístroj správne meral. Pokiaľ náhodou kupujete monitor dychu z bazáru, tak ho určite nechať samotným výrobcom skalibrovať.

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.