Ako vybrať jedálenskú stoličku

Spoločné stolovanie s rodinou je dôležitý prvok pre budovanie vzájomných vzťahov v rodine a zároveň aj pre budovanie sociálnych aspektov dieťaťa.

V dnešnej dobe – práve vďaka detským jedálenským stoličkám – je možné stolovať aj s vaším drobcom od útleho veku. Na trhu existuje veľká škála rôznych stoličiek od rôznych výrobcov, a tak som sa rozhodla pre vás spísať tento ucelený návod, kde sa dozviete všetko dôležité a na čo si pri výbere dať pozor.

Odkedy je vhodné používať jedálenskú stoličku

Vo väčšine prípadov rodičia začínajú uvažovať nad stoličkou v čase, keď drobček prechádza z mliečnej stravy na nemliečne príkrmy. Tento prechod je obvyklý okolo 4.-5. mesiace života. Pokiaľ rozhodnete s drobcom stolovať už takto skoro, tak je dôležité si vybrať stoličku s polohovateľnou chrbtovou opierkou. Drobček totiž musí byť pri kŕmení v polosede – s mierne nakloneným chrbtom.

Vo väčšine prípadov sa však stretnete so stoličkou, ktorá je určená pre deti od 6 mesiacov.

Druhy jedálenských stoličiek

Stoličiek existuje skutočne veľké množstvo, a je teda pri výbere vždy vhodné sa zamyslieť, ako budete stoličku používať. Niektoré mamičky využívajú stoličky iba doma, pretože s drobcom nikam necestujú. Pre takéto mamičky sú potom vhodné skôr pevnejšie stoličky s masívnou konštrukciou. Ak patríte k akčným mamičkám, ktoré často jazdia na chalupu či niekam za rodinou, a zároveň chcete mať svoju vlastnú stoličku vždy so sebou, tak siahnite po ľahšom skladacom variante.

Druhy jídelních židliček

Klasické stoličky

Klasické stoličky sa vyznačujú svojou jednoduchosťou bez rôznych ďalších funkcií, čo sa odráža v cene, ktorá je spravidla nižšia. Takáto stolička je väčšinou vyrobená z plastu či dreva a slúži iba na sedenie pri jedle.

Výhody: nízka cena
Nevýhody: nie je možné stoličku polohovať, zlá manipulácia vďaka častej absencii koliesok

Rastúce stoličky

Rastúce stoličky patria aktuálne medzi najobľúbenejšie varianty a to z toho dôvodu, že vám vystačí iba jedna stolička, ktorá s drobcom bude postupne rásť. Nepotrebujete teda neustále dokupovať väčšie, čo vás stojí akurát ďalšie peniaze a čas. Pri takej stoličke si ľubovoľne nastavíte výšku a hĺbku sedadla podľa potreby.

Výhody: jedna stolička vydrží aj niekoľko rokov
Nevýhody: oproti klasickej stoličke ľahko vyššia cena

Multifunkčné stoličky

Ako už z názvu vyplýva, túto stoličku využijete hneď pri niekoľkých situáciách. Stolička sa dá prispôsobiť ako ležadlo, kolíska, hrací pultík či sedačka so stolčekom. Táto stolička je vhodná aj pri cestovaní, pretože si môžete so sebou zobrať vždy tú časť, ktorú práve budete potrebovať.

Výhody: dokáže ušetriť dosť miesta
Nevýhody: vyššia cena, pri vysokom sedení môže byť stolička menej stabilná oproti iným druhom

Polohovateľné stoličky

Polohovatelné židličky

Polohovateľnú stoličku využijete hlavne u tých najmenších bábätiek od 4. mesiaca. U týchto stoličiek je možné nastaviť opierku chrbta do mierneho polosedu, ktorý je pri kŕmení takto malých detí nutný. Zároveň vďaka polosedu nenamáhate ešte stále sa vyvíjajúcu chrbticu.

Výhody: je možné využiť u tých najmenších detí, zbytočne nenamáha chrbticu
Nevýhody: oproti klasickým stoličkám mierne vyššia cena

Závesné stoličky

Závesné stoličky fungujú na princípe upevnenia k bežnej stoličke či jedálenskému stolu. Mnoho mamičiek môže tento variant považovať za ideálny, len je potrebné si uvedomiť, že ak máte aktívnejšieho drobca, tak táto stolička neponúka vysokú bezpečnosť a môže byť určitým spôsobom aj riziková.

Výhody: nízka cena, vhodné na cestovanie
Nevýhody: môže byť riziková, určené iba pre deti, ktoré vedia samostatne a pevne sedieť, určené pre deti staršie ako 6 mesiacov, nemožno upevniť na sklenené stoly či stoly s jednou nohou

Dôležité: pokiaľ sa rozhodnete pre túto stoličku, zmerajte si hrúbku vášho stola a overte u predajcu, či pôjde na ten váš pripevniť.

Detské podsedáky

Detské podsedáky sú určené hlavne pre väčšie deti, pre ktoré je detská jedálenská stolička malá a zároveň klasická stolička ešte veľmi veľká - tzn., že bradu majú sotva na doske stola. V takom prípade je vhodné zaobstarať podsedák, ktorý funguje ako akýsi nástavec, vďaka ktorému na dosku stola pohodlne dosiahnu.

Výhody: vhodný kompromis pre väčšie deti
Nevýhody: pri výbere nutnosť riadne overiť bezpečnosť prichytenia k stoličke

Na čo si pri výbere stoličky dať pozor

Základné druhy stoličiek som vám už predstavila, tak sa teraz ešte pozrieme, na čo si pri výbere dať pozor, a ako sa jednotlivé stoličky od seba ďalej líšia.

Bezpečnosť stoličky

Bezpečnosť je asi ten najdôležitejší aspekt, ktorý pri stoličke skúmame. Samozrejme, ak to doma chcete mať pekné, mala by stolička ladiť s okolitým nábytkom, ale stabilita stoličky je stále na prvom mieste. Vami vybraná stolička by teda mala byť dosť robustná a pevná, aby sa ani akčný drobček, ktorý sa v stoličke viac hýbe či rozhadzuje rukami, neprevrátil.

Tie najstabilnejšie stoličky majú drevenú či kovovú konštrukciu a rozmedzie medzi nohami je aspoň 50 cm. Pokiaľ chcete mať naozaj istotu, zvoľte stoličku s polkruhovým podstavcom. Tieto stoličky sú najstabilnejšie.

Pri stoličke sú taktiež nutnosťou bezpečnostné pásy, ktoré by mali byť v ideálnom prípade päťbodové. Samotné zapínanie pásov by potom malo mať bezpečnostnú poistku, aby si drobček nedokázal pásy sám uvoľniť.

Určite vám ešte odporučím, aby ste svojho drobca nenechávali v stoličke bez dozoru. Detské poistky sú jedna vec, ale aj tak nie sú neprekonateľnou prekážkou, hlavne pre tých zvedavých jedincov.

Pri vysokých stoličkách je vhodné overiť, či disponujú systémom proti samovoľnému zloženiu.

Nastaviteľnosť stoličky

Mať možnosť nastaviť si stoličku je veľmi dôležité, pretože to priamo ovplyvňuje zdravie dieťaťa. Chrbtica dieťaťa sa rýchlo vyvíja, takže je dôležité, aby drobček sedel rovno. Sedák s opierkou musí zvierať pravý uhol a podnožka by mala byť nastavená spôsobom, aby mal drobček na podložke celú plochu nožičiek. Rozhodne by mu nožičky nemali voľne visieť vo vzduchu. Ideálna stolička by mala poskytnúť možnosť nastavenia opierky nôh vo vertikálnej aj horizontálnej rovine.

Materiál stoličky

Stoličky pre deti sa vyrábajú najčastejšie z plastu, dreva, kovu alebo občas aj z drevotriesky. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Niektoré mamičky sa vyhýbajú drevu, pretože sa horšie udržuje a radšej volia plastové stoličky. Ďalšia skupina mamičiek zase radšej volí tie drevené, pretože majú masívnejšiu konštrukciu a javia sa ako bezpečnejšie.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na jednotlivé materiály podrobnejšie.

Dřevěné židličky

Drevené stoličky

Hlavnou výhodou je pevnosť stoličky a dlhá životnosť. Tieto stoličky sú vyrobené zo 100% zdravotne nezávadných materiálov. Mínusom môže byť zložitejšia údržba.

Ak sa rozhodnete zakúpiť drevenú stoličku, tak je potrebné dať veľký pozor na povrchovú úpravu. Materiál by mal byť dokonale hladký a nemal by mať žiadne defekty, aby sa dieťa nezranilo.

Výhody: 100% prírodný materiál, pevná konštrukcia, dlhá životnosť
Nevýhody: zaberie veľa miesta, nemožno zložiť a uskladniť, absencia polohovateľnej opierky chrbta, nie je možné nastavenie výšky - nutné vopred overiť, či dosiahne k vášmu stolu.

Kovové stoličky

Rovnako, ako u drevených stoličiek, sa tie kovové vynímajú svojou stabilitou a dlhou životnosťou, takže sa skvele hodia na každodenné používanie. Kovová stolička sa len tak nepoškriabe ani pri akčnejších drobcoch, a zároveň je vhodná pre alergikov vďaka svojej povrchovej úprave. Mínusom môže byť jej vyššia váha, ktorá je obmedzujúca napríklad pri častom prenášaní či cestovaní.

Výhody: vysoká životnosť a stabilita
Nevýhody: horšia manipulácia a vyššia váha

Plastové stoličky

Plastové stoličky sú spravidla oveľa lacnejšie ako drevené či kovové, čo sa ale odrazí na nižšej životnosti. Taktiež je potrebné dať vždy pozor na pôvod takej stoličky, aby bola overená skrz zdravotne závadné látky v použitých materiáloch. Výhodou pri plastových stoličkách je hlavne ich ľahká údržba, umývateľnosť a váha, takže ak s drobcom často niekam jazdíte, tak vám poskytne oveľa vyšší komfort.

Výhody: ľahká umývateľnosť, ľahká manipulácia, je možné ju pohodlne zložiť a uskladniť, je možné rôzne polohovať opierku chrbta a nôh, je možné nastaviť výšku stoličky
Nevýhody: nižšia životnosť, nie je natoľko stabilná, niektoré sedáky neprepúšťajú vzduch – čo ovplyvňuje potenie drobca, hlavne v letných mesiacoch

Skladovateľnosť stoličky

Nie vždy si to pri nákupe uvedomujeme, ale aj skladovateľnosť je dôležitá a to predovšetkým pre viacčlenné rodiny, ktoré žijú v menšom byte. Taktiež je potrebné sa zamyslieť, či so stoličkou plánujete niekam cestovať. Ak ste akčná mamina, ktorá si s drobcom rada vyjde na chalupu či za kamarátkou, tak sa pri výbere zamerajte na veľkosť stoličky po zložení. Je taktiež vhodné overiť si, aké zložité je stoličku rozložiť a opätovne zložiť.

Skladovatelnost židličky

Umývateľnosť a údržba stoličky

U bábätiek je úplne jasné a logické, že sa pri kŕmení zašpinia, a zároveň zašpinia aj stoličku. Je teda na mieste sa poobzerať po takej, ktorá bude jednoduchá na údržbu a ktorá bude mať ľahko umývateľné materiály. Veľkou výhodou pri stoličkách je odnímateľný pultík, ktorý je možné pohodlne opláchnuť a usušiť.

Nosnosť stoličky

Stoličky sú koncipované tak, že podľa veku zhruba zodpovedajú aj váhe detí. Pokiaľ však kúpite stoličku pre drobca už od 4.-6. mesiacov, tak takáto stolička má väčšinou nosnosť do 15 kg. Stoličku potom nemôžete využiť aj pre staršie deti s vekom okolo 3 rokov. Pre takéto deti je vhodné rovno zakúpiť model s vyššou nosnosťou od 15 kg.

Upozornenie: Nosnosť určite neodporúčam prekračovať. Môžete tak zničiť stoličku, a zároveň zbytočne ohroziť dieťa!

Výbava stoličky

Pokiaľ máte už vybraný typ a materiál stoličky, tak je vhodné sa pozrieť ešte na výbavu. Pre maximálne pohodlie by mala mať stolička aj polstrovanie, ktoré by malo byť mäkké a zároveň dobre čistiteľné a umývateľné. Pri výbere si overte aj zložitosť tohto polstrovania. Často sa totiž stáva, že vám zapadajú rôzne omrvinky do záhybov, z ktorých sa potom veľmi zložito odstraňujú.

Ďalej by stolička mala obsahovať pultík, ktorý dieťaťu slúži ako stôl, a zároveň ako zábrana pred pádom. Taký pultík by potom mal byť polohovateľný a mal by sa dať odňať pre ľahké vyčistenie napríklad pod tečúcou vodou.

Tie lepšie stoličky obsahujú aj košík či ďalší úložný priestor, do ktorého môžete skladať rôzne hračky či ďalšie predmety, ktoré potrebujete mať po ruke.

Na záver, čo si odniesť

Pri výbere stoličky myslite na jej použitie. Porozmýšľajte, či budete mať stoličku iba doma na každodenné používanie alebo či budete so stoličkou aj cestovať. Pre maximálnu praktickosť odporúčam stoličku s odnímateľným pultíkom, ktorý je možné ľahko omývať. Stolička by mala mať polohovateľnú podložku pre nožičky, ktoré by mali byť na podložke celou svojou plochou.

Hoci je drobček v stoličke pripásaný pomocou pásov a stolčeka, tak aj napriek tomu ho nenechávajte bez dozoru. To platí dvojnásobne, ak máte vyššiu stoličku a hrozil by pád dieťaťa.

Verím, že výber stoličky môže byť trochu hektický a vy si budete dlho lámať hlavu s tým, ktorý typ si domov zaobstarať. Rada by som vám týmto ponúkla aj osobnú konzultáciu, kde sa vám pokúsim čo najviac na mieru poradiť. Neváhajte ma teda kontaktovať, rada to s vami osobne preberiem.

Petra - iDrobček mamička

Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre

Diskusia

Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.

Pro využití diskuze se .

Prihlásenie zavrieť

Cookies

Naša spoločnosť používa súbory cookies na správne fungovanie vášho obľúbeného e-shopu, na prispôsobenie obsahu stránok vašim potrebám, na štatistické a marketingové účely. Kliknutím na tlačidlo prijímam nám udelíte súhlas ich zberom a spracovaním, a my vám poskytneme ten najlepší zážitok z nakupovania.

Vaše nastavenie súborov cookie

Tu máte možnosť prispôsobiť soubory cookie v súladu s vlastnými preferenciami a neskôr nastaviť alebo kedykoľvek vypnúť v pätičke webu.

Technické cookies sú nevyhnutné pre správne fungovanie webu a všetkých funkcií, ktoré ponúkajú.

Personalizáciu prevádzame na základe vami prehliadnutého tovaru. Ďalej potom upravujeme zobrazovaný obsah podľa toho, čo vás zaujíma.

Tieto cookies nám umožňujú meranie výkonu nášho webu a za pomoci získaných dát potom môžeme zlepšovať zážitok z nakupovania zákazníkom.

Tieto cookies sú využívané reklamnými a sociálnymi sieťami pre úpravu zobrazovaných reklám tak, aby pre vás boli zaujímavé.