Zavinovačka je veľmi užitočná pomôcka, ktorá slúži na zavinutie bábätiek.
Drobček sa v zavinovačke cíti v bezpečí a pohodlí rovnako tak, u mamičky v brušku. V dnešnej dobe existuje mnoho druhov zavinovačiek, ktoré sa líšia svojim strihom, materiálom a v neposlednom rade aj svojim vzorom. Výber sa tak môže zdať na prvý pohľad zložitý. Z toho dôvodu pre vás spisujem tento článok, ktorý by vás mal danou problematikou previesť krok za krokom.
Dôležité upozornenie
Ešte než si vysvetlíme, akú zavinovačku vybrať a ako ju používať, rada by som upozornila na zvýšenú opatrnosť pri zavinovaní. U novonarodených bábätiek je častá vývojová dysplázia bedrového kĺbu, ktorú je možné zhoršiť zlým zavinovaním. Pokiaľ sa teda rozhodnete zavinovačku používať, tak sa musíte uistiť, že má drobček pri dolných končatinách dostatok priestoru pre ohnutie svojich nožičiek nahor, aj do dĺžky.
Čo by ste ešte mali vedieť
Pre správny vývoj bedrových kĺbov je potrebné, aby zavinovačka nebola veľmi utiahnutá v dolnej časti pri nožičkách. Toto platí dvojnásobne, pokiaľ sú nožičky vystreté.
Bábätko zavinuté v zavinovačke by malo spať vždy na chrbte. Pri spánku na brušku totiž vzniká oveľa väčšie riziko SIDS.
Zavinovačka je skvelý pomocník u predčasne narodených detí, ktorým dodáva pocit, že sú ešte v brušku mamičky. Je to kvôli tesnému zovretiu, vďaka ktorému sú bábätká oveľa pokojnejšie.

Zavinovanie vykonávajte hlavne počas pokojného spánku novorodenca. Pokiaľ je hore, doprajte mu voľnosť ručičiek aj nožičiek, aby sa mohol drobček správne vyvíjať.
U nepokojných drobcov, ktorí majú zvýšený Moorov reflex, môže zavinovačka veľmi pomôcť. Okrem zavinovačky sa na upokojenie odporúča aj fyzický kontakt s matkou dieťaťa.
Vďaka zavinovaniu bude drobček udržiavaný v teple, len je potrebné dať pozor na prípadné prehriatie, ktoré hrozí. Tu platí, že je oveľa lepší fyzický kontakt dieťaťa s matkou, ideálne holou kožou na koži matky.
Hoci je to ojedinelé, môže sa stať, že váš drobec zavinovanie neznesie. Jednoducho mu to bude nepríjemné.
Od kedy do kedy bábätká zavinovať?
Bábätko môžete zavinovať už od prvého dňa narodenia. Akonáhle však dospeje do veku, kedy sa začne samo prevaľovať na bruško, čo je väčšinou okolo 4. - 6. mesiaca, tak by ste mali zavinovačku odložiť - hrozí SIDS.
Typy zavinovania

V praxi existujú dva typy zavinovania - tesné a voľné. Tesné zavinovanie je považované za najefektívnejšie a odporúča sa u nepokojných novorodencov, prípadne u tých, ktorým ešte úplne nevymizol Moorov reflex. Pri tesnom zavinovaní má drobček ručičky tesne privinuté k telíčku, čo zabraňuje trhavým pohybom a napomáha pokojnému spánku.
U starších bábätiek sa odporúča skôr voľné zavinovanie, nech majú pocit voľnosti, ale zároveň sa cítia v pokoji a bezpečí.
Ak sa pýtate, ako pevne drobca teda zavinovať, tak na to opäť neexistuje jednotná odpoveď. Každé bábätko je individuálne a požaduje inú tesnosť. Niektoré sú spokojnejšie pri väčšej voľnosti, niektoré, ako som už spomenula vyššie, neznesú zavinutie vôbec. Nemusíte sa však strachovať, ľahko na vlastné oči optimálne zavinutie spoznáte.
Typy zavinovačiek
U nás na eshope nájdete tri typy zavinovačiek. Prvým typom je tzv. rýchlozavinovačka, ktorá sa zapína iba na suchý zips. Výhoda tejto zavinovačky je rýchle zavinutie, čo je ale vykúpené menej pevným zovretím. Zavinovačka sa môže rozopnúť aj pri obyčajnom zavadení o vrchný cíp, čo môže niektorým mamičkám vadiť.
Ďalším typom je zavinovačka, ktorá sa zaväzuje opäť na suchý zips, a zároveň má stuhu na previazanie. Táto zavinovačka má oveľa pevnejšie zovretie a drží lepšie, než len samotný suchý zips. Na túto zavinovačku máme od mamičiek skvelé ohlasy.
Posledným typom je špeciálna zavinovačka do autosedačky, ktorá obsahuje prestrihy na bezpečnostný pás. Takáto zavinovačka je ideálnym riešením na prevoz bábätiek. Vzhľadom na to, že by sa bábätko nemalo kvôli bezpečnosti v autosedačke príliš obliekať, bude vďaka zavinovačke v parádnom teple a pohodlí.
Materiál zavinovačky
Zavinovačky môžu byť vyrobené hneď z niekoľkých materiálov, keďže každému drobcovi vyhovuje niečo iné. Medzi najobľúbenejšie materiály patrí bavlna, ktorá má skvelé termoregulačné vlastnosti, je priedušná, dobre saje a je veľmi jemná pri dotyku s detskou pokožkou. Bavlnená zavinovačka je vhodná skôr do teplejších mesiacov.
Minky a velvet v kombinácii s bavlnou volia mamičky skôr do chladnejšieho počasia, pretože krásne hreje. Na druhú stranu je tento materiál veľmi teplý na letné mesiace, kedy by sa mohol drobček zbytočne potiť.

Výplň z antialergénneho dutého vlákna nájdete nielen pri zavinovačkách do autosedačky, ale aj pri rýchlozavinovačkách. Tieto zavinovačky hrejú ešte o niečo viac ako minky.
Pre dievčatká aj chlapčekov
iDrobček.sk myslel na dievčatká, aj na chlapčekov. U nás na eshope nájdete veľké množstvo krásnych zavinovačiek so vzormi pre chlapčekov, dievčatká, aj unisex, ktoré sa oplatí hlavne pre mamičky, ktoré plánujú ďalšie bábätko.
Ako správne zavinúť bábätko do deky či plienky
Bábätko môžete zavinúť aj do obyčajnej deky či plienky. Opäť si ale postrážte použitý materiál. V ideálnom prípade by deka mala byť antialergénna alebo z materiálu, ktorý nebude nijako dráždiť pokožku dieťaťa, čo je napríklad prírodná bavlna.
1. Pripravenú deku položte na rovný povrch, kde ju natočíte do tvaru kosoštvorca.
2. Horný roh preložte smerom k spodnému rohu (cca 6 - 10 cm, záleží od veľkosti deky a bábätka) tak, aby vám vznikla hore rovná hrana.
3. Na pripravenú deku položte bábätko na chrbát tak, aby hornú hranu malo dieťa na úrovni ramien.
4. Ľavú ručičku položte rovnobežne vedľa tela.

5. Ľavý roh deky dajte drobcovi cez rameno a zastrčte ho pod pravý bok dieťaťa. To urobíte tak, že drobca sa ľahko nadvihnete, pootočíte ho na ľavý bok a v tom momente pod neho zastrčíte ľavý roh deky.
6. Pravú ručičku opäť priložte k telu. Potom pravý roh deky omotajte šikmo cez rameno okolo celého telíčka bábätka.
7. Spodný roh deky zastrčte alebo voľne zamotajte.
8. Uistite sa, že dieťa má nožičky voľne a že ich má ohnuté v kolenách tak, že kolená smerujú nahor a od tela.

Na záver
Na záver by som vás rada ešte raz upozornila na tesné zavinovanie v oblasti nožičiek. Drobček musí mať pri dolných končatinách dostatok priestoru, aby mohol nožičky naťahovať, aj pokrčiť k brušku. Vhodnou dobou pre ukončenie zavinovania je rozmedzie 4. - 6. mesiaca, kedy sa drobček začína prevaľovať na bruško.
Pevne verím a dúfam, že som vám tému zavinovania priblížila. Na druhú stranu si uvedomujem, že môžete mať doplňujúce otázky. Pokiaľ vás teda čokoľvek zaujíma, spýtajte sa ma v diskusii nižšie. Na všetky otázky vám osobne zodpoviem.

Petra - iDrobček maminka
Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.