Ako je už známe, veľmi úzky kontakt matky s dieťaťom je nevyhnutný pre správny sociálny vývoj dieťaťa.
Aby ste mohli mať drobca neustále pri sebe, a zároveň mali voľné ruky pre ďalšie každodenné činnosti, tak sa nezaobídete bez nosiča. Než ale začnete so samotným výberom nosiča, tak je dobré si povedať, ako dlho budete chcieť drobčeka nosiť a akým spôsobom. Budete nosič využívať len príležitostne alebo pravidelne prvého pol roka, rok alebo dlhšie?

Klasický alebo rastúci nosič?
Od mamičiek dostávam veľké množstvo otázok, či zakúpiť nosič klasický alebo rastúci. Každé má svoje výhody aj nevýhody.
Klasické, čiže nerastúce nosiče, sú obvykle o dosť lacnejšie a niektorým mamičkám môžu pocitovo lepšie sedieť. Tento nosič sa oplatí hlavne v prípade, keď máte v pláne drobca nosiť len pár mesiacov a potom s nosením prestať.
Rastúce nosiče sú, naopak, drahšie, ale zároveň vám vydržia oveľa dlhšie. Je dosť možné, že si s jedným nosičom vystačíte aj na celé obdobie, kedy plánujete drobca nosiť - pokojne aj do dvoch až troch rokov. Pokiaľ teda plánujete nosiť drobca dlhšie, tak sa rastúci nosič určite oplatí.

Ergonomický nosič pre správny vývoj
Ak si plánujete kúpiť nosič, tak určite siahnite po ergonomickom, ktorý je pre drobca najvhodnejší. Ergonomické nosenie zaistí, že bude drobček v správnej polohe, kedy má zaguľatený chrbát do tvaru C, ľahko podsadený zadoček, nožičky sú roztiahnuté a tvoria písmeno M, kolienka sú potom vyzdvihnuté a sú vyššie ako zadoček. Táto poloha je nevyhnutná pre správny vývoj bedrových kĺbov.
Na čo si dať pozor
Pri nosení je potrebné, aby bol drobček vždy čelom k nositeľovi. Iba takto je v správnej polohe vhodné na správny vývoj. Pokiaľ výrobca uvádza opak, rozhodne to nerobte. Možno sa stretnete aj s názormi, že bábätko chce sledovať okolitý svet a preto by sa malo nosiť obrátene.
Takéto názory nie sú správne a radšej ich ignorujte.
Nosiče pre novorodencov
Ako je známe, novorodenec sa cíti veľmi príjemne v šatkovom nosiči, pretože je mäkký a poddajný. Často sa však stretnete s nosičmi s novorodeneckou vložkou, ktoré nie sú pre novorodencov vhodné. Prečo? Jednoducho majú zlú fixáciu, sú nepohodlné a drobček v nich má príliš roztiahnuté nožičky.
Nosiče pre dojčatá
Akonáhle váš drobček dospeje do dvoch až štyroch mesiacov, môžete siahnuť po rastúcom nosiči. V takom nosiči nastavíte látku medzi nožičkami a na chrbátiku podľa potreby, takže vám jeden nosič vydrží naozaj dlho.
Nosiče pre batoľa

Ak váš drobček dosahuje už osemnásty mesiac alebo má okolo jedenásť kilogramov, okrem rastúceho nosiča môžete siahnuť aj po nosiči s označením „toddler“. Ide o nosič, ktorý je určený až do troch rokov. Látka tohto nosiča už nemusí siahať od kolienka ku kolienku.
Toddler taktiež využijete v prípade, keď kupujete nosič pre batoľa, ktoré už samo chodí, ale zároveň ho chcete občas len trochu poniesť.
Správna šírka bedrového pásu
Aby bolo nosenie pohodlné a vy ste boli maximálne spokojná, je potrebné sa pri výbere zamerať na bedrový pás, respektíve na jeho šírku.
Správny bedrový pás by mal byť poriadne široký a vykrojený, čo je základ úspechu. Jednoducho sa dá povedať, že čím je pás širší, tým bude nosič pohodlnejší. Toto platí hlavne v prípade, ak máte väčšieho a ťažšieho drobca.
Na druhú stranu, pokiaľ patríte k malým či chudým mamičkám a máte drobného drobca, tak pre vás bude vhodnejší tenký pás.
Chrbtová opierka, áno alebo nie?
Pokiaľ sa máme baviť o ergonomickom nosení, tak by nosič nikdy nemal mať vystuženú chrbtovú opierku. Drobček by v nosiči mal mať chrbát zaguľatený, čo vystužená opierka nedovoľuje.
Nosiče môžu byť šatkové aj látkové
Nosítka môžu byť šatkové aj látkové, aké je teda lepšie a aké si vybrať? Odpoveď nie je taká jednoduchá, takže sa vám to pokúsim viac priblížiť. Šatkové nosidlá sú spravidla príjemnejšie, mäkké, nikde netlačia, a zároveň sa bábätku lepšie prispôsobia. Na druhej strane sa rýchlejšie opotrebujú, a tak sú vhodné hlavne pre menších drobcov, respektíve pre deti od narodenia.
Látkové nosiče sú, naopak, vhodnejšie už pre väčšie deti, pretože sú oveľa pevnejšie, odolnejšie, a zároveň jednoduchšie na údržbu.

Pozor na nevhodné alternatívy!
Na trhu sa objavujú aj produkty, ktoré sa zdanlivo podobajú nosičom, avšak sú na nosenie detí nevhodné, keďže v nich drobec skôr visí, než sedí.
Klokanky
Podporný bod pri klokanoch sa nachádza v mieste rozkroku, čo je pre deti nepohodlné, a zároveň nevhodné. Zároveň je tu aj zlé prehnutie chrbta, kedy nie sú dostatočne zaguľatené, ale skôr prehnuté. V takomto nosidle nožičky dieťaťa tvoria skôr písmeno V a často sú deti usadené tvárou von, čo opäť nie je vôbec vhodné.
Babyvaky
Babyvak je špeciálny vak na nosenie detí, ktorý sa nasadzuje iba cez jedno rameno. Tento spôsob nosenia je nezdravý kvôli nerovnomernému zaťaženiu jednej strany tela.

Na záver
Pevne verím a dúfam, že som vám s výberom nosiča pomohla, respektíve upozornila, aké si rozhodne nevyberať. V našej ponuke nájdete množstvo krásnych nosičov s rôznymi motívmi pre chlapcov i dievčatá, kde je samozrejmosťou ergonomické nosenie.
Aktuálne máme v ponuke viac ako 60 produktov, takže pokiaľ si stále nie ste istá, aký nosič vybrať, neváhajte ma kontaktovať, rada vám osobne poradím.

Petra - iDrobček mamička
Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.