Odsávačka materského mlieka dokáže ponúknuť množstvo benefitov pre všetky mamičky. Dokáže vám pomôcť naštartovať laktáciu či zvýšiť tvorbu samotného materského mlieka. Ako to vlastne funguje?
Zo zdravotných dôvodov či kvôli predčasnému pôrodu sa môže stať, že matka nemôže hneď po pôrode začať dojčiť. Práve kvôli tomu nastáva problém s prirodzenou tvorbou mlieka. Pokiaľ sa tak stane, umelé odsávanie pomôže naštartovať laktáciu a postupne zvýši produkciu mlieka. Akonáhle bude dojčenie vášho drobca možné, budete pripravená mu ponúknuť tú najlepšiu výživu - vaše materské mlieko.
Ďalším významným benefitom je možnosť mlieko zmraziť či schladiť, a následne ho drobcovi ohriať podľa potreby. Pokiaľ vás zaujíma, ako správne skladovať, zmraziť a ohriať materské mlieko, tak som pre vás spísala už skôr článok, kde všetko detailne popisujem.
Prečo vlastne zmraziť materské mlieko? Dôvod je jednoduchý, nie vždy ste doma. Taktiež sa môže stať, že budete potrebovať dospať spánkový deficit a drobca môže zatiaľ nakŕmiť váš partner. Nech je dôvod akýkoľvek, je vždy lepšie používať chladené alebo mrazené materské mlieko, než akúkoľvek náhradu.
Základné rozdelenie odsávačiek
V prípade, že o odsávačke uvažujete, rada by som vám vysvetlila, aké sú základné typy a ako sa jednotlivé odsávačky rozdeľujú. Medzi základné typy patria odsávačky manuálne a elektrické. Manuálne sa potom ešte delia na pákové, balónové a piestové. Tie elektrické sa podľa spôsobu odsávania rozdeľujú na jednofázové a dvojfázové. V neposlednom rade si môžete vybrať odsávačku na odsávanie iba z jedného prsníka alebo z oboch zároveň.

Manuálne odsávačky na mlieko
Manuálne odsávačky sú vhodné hlavne pre tie mamičky, ktorým stačí odsávať mlieko iba príležitostne. Mamičkám, ktoré sa snažia ľahko uľaviť preplneným prsiam alebo potrebujú podporiť laktáciu, by mala stačiť s prehľadom práve manuálna odsávačka.
Medzi hlavné výhody týchto odsávačiek patrí ich nízka cena a tichá prevádzka. Nevýhodou je relatívne fyzicky namáhavé odsávanie a horšia šetrnosť k vašim prsiam. Pokiaľ plánujete odsávať mlieko kvôli poraneným bradavkám z dojčenia, tak manuálna odsávačka pre vás nebude vhodnou voľbou.
Manuálne balónkové odsávačky
Tento typ odsávačky je vhodný predovšetkým pre ženy, ktoré nemajú problém s tvorbou materského mlieka. Manuálne balónové odsávačky sú relatívne výkonné, a zároveň majú celkom nízku obstarávaciu cenu.
Manuálne piestové odsávačky
Piestové odsávačky patria medzi tie najlacnejšie, čo je ale na úkor veľmi malou efektivitou. Tento typ je určený hlavne pre mamičky, ktoré chcú odsávačku použiť len zriedkavo.
Pákové odsávačky
Páková odsávačka je taký zlatý stred medzi manuálnou a elektrickou odsávačkou. Spravidla sú celkom efektívne a účinné, čo má ale za následok vyššiu obstarávaciu cenu.

Elektrické odsávačky na mlieko
Ako som už uviedla vyššie, môže nastať prípad, keď matka nemôže hneď po pôrode drobca dojčiť. Najčastejšie sa tak deje kvôli odlúčeniu zo zdravotných dôvodov alebo pokiaľ sa bábätko narodilo predčasne. Ak sa tak stane, elektrická odsávačka je úplne ideálna na podporu laktácie a tvorbu prirodzeného mlieka.
Túto odsávačku využijú aj mamičky, ktorým sa tvorí príliš veľa mlieka a potrebujú si rýchlo a efektívne uľaviť. Ono aj v porovnaní s manuálnou je elektrická oveľa jednoduchšia na používanie a poskytuje vyšší komfort. Zároveň sa aj udáva, že vďaka elektrickej odsávačke dokážete odsať väčší objem mlieka do zásoby.
Aby som ale iba nevychvaľovala, elektrické odsávačky sú v porovnaní s manuálnymi o dosť drahšie a zároveň hlučnejšie. Taktiež aj vážia viac a je s nimi horšia manipulácia, pokiaľ ich potrebujete niekam preniesť.
Spôsob odsávania elektrických odsávačiek

Jednofázové odsávačky môžem odporučiť skôr mamičkám, ktoré nemajú problémy s tvorbou mlieka. Spravidla sú určené na občasné použitie, pretože sú k prsiam menej šetrné.
Dvojfázové odsávačky sú vďaka svojej šetrnosti vhodné pre mamičky, ktoré, naopak, majú problémy s tvorbou mlieka. Tieto odsávačky sú koncipované tak, že sa snažia napodobniť štýl sania, ako má bábätko. Všetko prebieha v dvoch fázach, kde prvá je stimulačná a druhá už klasicky odsáva. Pokiaľ teda patríte medzi mamičky, ktoré si potrebujú odsávať mlieko aj niekoľkokrát denne, tak vrelo odporúčam zvoliť tento druh odsávačky.
Odsávačka na jedno alebo dve prsia?
Na túto otázku možno celkom ľahko odpovedať. Pokiaľ viete, že budete odsávať len zriedka či príležitostne, tak si hravo vystačíte s odsávačkou na jeden prsník. V druhom prípade, kedy potrebujete poriadne naštartovať laktáciu alebo máte príliš veľa mlieka, bude pre vás vhodnejšia odsávačka na obe prsia. Pripravte sa však na to, že za takú odsávačku si budete musieť priplatiť.
Ako udržiavať odsávačku čistú?
Plánujete mlieko skladovať v chladničke alebo v mrazničke na neskoršie použitie? V to prípade je veľmi dôležité a žiaduce, aby ste dodržiavali nasledujúce hygienické zásady.
Pred samotným odsávaním si starostlivo umyte ruky aj prsia. Akonáhle máte odsaté, umyte odsávačku teplou vodou. Veľký dôraz dajte všetkým častiam, ktoré prišli do kontaktu s mliekom. Osobne odporúčam si vziať napríklad kefku, s ktorou sa dostanete aj do rôznych záhybov. Odsávačku taktiež raz denne sterilizujte pomocou vyvarenia v horúcej vode.
Na záver asi nemusím spomínať, že nádobky na uskladnenie mlieka by mali byť taktiež vyvarené a čisté. Už skôr som pre vás napísala článok, ako vyvariť a sterilizovať cumlík, kedy tento postup môžete aplikovať aj na fľaše na mlieko alebo si môžete domov zaobstarať sterilizátor.
Na záver
Osobne vám môžem odsávačku vrelo odporučiť, avšak pri nákupe si dajte pozor na bazárové kúsky. Nikdy totiž neviete, ako sa s odsávačkou zaobchádzalo a v akom je reálne stave. Keďže odsávačka prichádza do kontaktu s niečím takým citlivým, ako je materské mlieko, tak by som skôr odporučila kúpiť nový kus.
Nateraz by to bolo asi všetko. Pevne verím a dúfam, že som vám s výberom pomohla. Ak by ste však mali akékoľvek otázky, tak ma neváhajte kontaktovať na poradna@idrobcek.sk. Rada s vami všetko osobne preberiem a vyberieme vám ten najlepší kúsok šitý na mieru.
Buďme v spojení:

Petra - iDrobček maminka
Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.