Drobček rastie ako z vody, pomaly začína liezť a preskúmavať okolitý svet. V tomto momente sú deti veľmi zvedavé, čo pre vás môže byť celkom vyčerpávajúce, pretože musíte drobca neustále strážiť od všetkých možných nástrah.
Komplikácia však prichádza, keď si potrebujete uvariť obed, upratať, vytrieť alebo si iba niekam na chvíľu odskočiť, napríklad na toaletu. Drobček vám nedá chvíľku pokoja a presne z toho dôvodu existujú detské ohrádky, ktoré vám značne uľahčia toto hektické obdobie.
Detská ohrádka zamedzuje voľnému pohybu drobca po izbe, je maximálne bezpečná, a zároveň dovoľuje, aby vás mohol drobček, napríklad pri varení, sledovať. Ohrádka je zároveň dosť priestranná na to, aby sa mohol vo vnútri hrať s hračkami, a tým pádom sa zabaviť.
Týmto článkom by som vám teda rada pomohla s výberom a vysvetlila, na čo je dobré si dať pozor.
Aký zvoliť materiál detskej ohrádky?
Asi prvý faktor, podľa ktorého sa budete pri nákupe rozhodovať, je samotný materiál ohrádky. Vybrať si môžete medzi drevenou ohrádkou, kovovou a potom ohrádkou tvorenou z textílie.
Drevená detská ohrádka
Drevená ohrádka je u nás najpredávanejšia, a zároveň na nej dostávame od mamičiek samé kladné ohlasy. Ohrádka je veľmi pevná a robustná, takže nehrozí, že by drobec ohrádku pretrhol či nejako prevrátil. Zároveň je dosť pevná na to, aby sa v nej drobec mohol stavať a pomaly sa učiť chodiť. Ďalšou nespornou výhodou je dlhá životnosť. V prípade, že plánujete aj druhého drobca, tak ju určite využijete a pokiaľ nie, možno ohrádku dobre predať. V neposlednom rade je dobré spomenúť aj možnosť polohovania, takže môžete ľahko manipulovať s ležiacim bábätkom.

Pokiaľ by som mala spomenúť nevýhody, tak mi napadá vyššia hmotnosť, vďaka ktorej sa s ohrádkou horšie manipuluje. Na druhú stranu, drevené ohrádky v našej ponuke majú kolieska, takže manipulácia je o to jednoduchšia. Ďalej je potrebné upozorniť na to, že táto ohrádka zaberá celkom dosť miesta aj v zloženom stave, čo môže byť pre niektoré mamičky obmedzujúce.
Detská ohrádka so sieťkou
Detská ohrádka so sieťkou je väčšinou tvorená kovovou konštrukciou, okolo ktorej je natiahnutá textília. Tento typ ohrádky má veľkú výhodu v mäkkých stenách, kde je malé riziko poranenia pri páde drobca. Zároveň je táto ohrádka veľmi ľahká, skladná a zároveň sa dobre prenáša, pokiaľ potrebujete niekam odísť.
Táto ohrádka je vhodná hlavne pre menšie deti, ktoré zatiaľ len ležia alebo sa plazia. Väčšie deti môžu ohrádku prevrátiť hlavne v období, keď sa učia chodiť. Zároveň sa táto ohrádka horšie čistí v prípade zašpinenia. Čo by bolo ešte dobré spomenúť, tak tento typ ohrádky, respektíve použitá sieťovina, namáha dosť detský zrak. Odporúča sa teda ohrádku používať maximálne 30 minút bez prestávky a potom maximálne 1,5 hod za deň.
Kovová ohrádka
Tento typ ohrádky už nie je taký častý, ale stále sa s ním môžete stretnúť. Kovová ohrádka je veľmi robustná, odolná a stabilná, takže nehrozí prevrátenie, pokiaľ sa drobček drží alebo opiera o priečky. Niektoré typy ohrádok sa dajú použiť aj ako zábrana k schodisku alebo domácemu krbu. Kovovú ohrádku by som odporučila hlavne mamičkám, ktoré neplánujú s ohrádkou nijako razantne hýbať či cestovať.
Rozmer a hmotnosť ohrádky

Rozmer ohrádky hrá taktiež dôležitú úlohu pri výbere. Zo skúsenosti môžem povedať, že rozmer okolo 100 x 100 cm vám bude bohato stačiť.
Výška ohrádky by mala byť taká, aby ju drobec nemohol preliezť. Osobne odporúčam ohrádku aspoň 70 - 80 cm vysokú. Pre väčšie deti potom ohrádku s výškou cca 100 - 110 cm.
Hmotnosť sa odvíja od stability ohrádky. Ťažšie ohrádky majú 15 a viac kilogramov, čo zaisťuje dobrú stabilitu proti prevráteniu. Odľahčené ohrádky majú okolo 9 kg, čo robí ohrádku dobre skladnú a ľahko sa s ňou manipuluje (predovšetkým pri preprave), čo je ale na úkor stability.
Ako je to s bezpečnosťou?
Keďže sa jedná o pomôcku, v ktorej nechávate svojho drobca samotného bez dozoru, tak je veľmi dôležité dbať na bezpečnosť. Prvá vec, ktorú by ste mali overiť je vzdialenosť medzi priečkami pri drevenej alebo kovovej ohrádke. Vzdialenosť by mala byť taká, aby drobček do nej nemohol strčiť ručičku či nožičku a tým pádom tam uviaznuť. Vzdialenosť by teda nemala byť väčšia ako cca 5-7 cm.
Pri pojazdných ohrádkach potom overte, či máte všetky kolieska zaistené. Zároveň overte, či sú mechanizmy rozkladacích ohrádok vždy zablokované, aby sa svojvoľne ohrádka nezložila.
Na záver
Zo začiatku je dobré si určite ujasniť, ako budete ohrádku používať. Pokiaľ viete, že budete mať ohrádku iba doma, že s ňou nebudete cestovať, a zároveň máte doma dosť priestoru, tak vám určite odporúčam klasickú drevenú ohrádku. S takou ohrádkou nesiahnete vedľa.
V prípade, že patríte medzi aktívne mamičky a cez leto jazdíte napríklad na chalupu, na dovolenku, za starými rodičmi atď., tak siahnite skôr po cestovnej ohrádke, ktorá vám ponúkne skvelý komfort.
Ak sa rozhodnete pre kúpu ohrádky, tak aj napriek tomu dbajte na zvýšenú opatrnosť. Pamätajte, že drobček môže vždy nejakým spôsobom ohrádku preliezť či prevrátiť, a tak ho nenechávajte zbytočne dlho bez dozoru. To platí dvojnásobne hlavne v prípade, keď necháte na platni hrniec s vriacou vodou či nejakým pokrmom, ktorý by na seba mohol prevrátiť.
Pevne verím a dúfam, že som vám s výberom pomohla. Pokiaľ by ste však mali akékoľvek otázky na ohrádky alebo potrebujete len niečo skonzultovať, tak sa na mňa neváhajte obrátiť na poradna@idrobcek.sk. Rada s vami všetko osobne preberiem.
Buďme v spojení:

Petra - iDrobček mamička
Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.