Poznám to veľmi dobre. Celý deň obskakujete svojho drobca, ste v neustálom strese a koľkokrát sa tešíte len na jediné - až drobček zaspí a vy si na chvíľu oddýchnete.
Mám pravdu? Spánok je veľmi dôležitý pre správny vývoj bábätka, ale zároveň aj veľmi dôležitý pre vás, na zachovanie duševnej pohody. Čo ale robiť, keď bábätko nechce spať? Občas býva uspávanie celkom veda. Verím, že ste vyskúšali už skoro všetko rovnako ako ja. Uspávanky, kolembanie alebo biely šum? Nič nezaberá? V tomto článku by som vám rada odovzdala pár svojich skúseností a odporúčaní. Pevne verím, že váš drobec potom zaspí ako zabitý.
Na úvod
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že v prvých týždňoch, až mesiacoch, je spánok bábätka menej kvalitný, čo má za následok aj celkové vyčerpanie mamičky – vás. Je to dané mnohými faktormi, kde rolu hrajú aj intervaly medzi dojčením. Na druhú stranu, s pribúdajúcim vekom bude drobček spánok brať pozitívne a vy sa dočkáte vytúženého odpočinku. Ako ale bábätku so spánkom pomôcť? Vyskúšajte nasledujúce rady.
Spánkové cykly
Bábätká vo veku od troch do šiestich mesiacov majú obvykle tri kratšie spánkové cykly cez deň a jeden dlhý cyklus cez noc. Po šiestich mesiacoch deťom už väčšinou stačia dva spánkové cykly. Jeden dopoludnia a druhý popoludní. S pribúdajúcim vekom sa počet cyklov znižuje, avšak dĺžka spánku sa predlžuje a kvalita býva vyššia. Akonáhle drobec dosiahne jeden rok života, väčšinou zaspáva už len raz denne.

Pravidelný čas spánku
Dodržujte pravidelný čas, kedy budete drobca ukladať k spánku. Veľmi malé deti vydržia byť čulé okolo troch hodín, potom môžu byť mrzuté a unavené. Každé dieťa je iné a vhodná doba na spánok sa môže líšiť. Akonáhle teda uvidíte, že si drobec pretiera očká, je najvyšší čas ho uložiť k spánku. Túto dobu si potom zaznamenajte a skúste ho uložiť v rovnaký moment aj ďalší deň.
Pravidelný denný rituál
Pravidelnosť je kľúč k úspechu ako u dospelých, tak aj bábätiek. Naučte sa robiť jednotlivé denné aktivity pravidelne s rovnakou postupnosťou. Pravidelne bábätko kŕmte, hrajte sa s ním, choďte na prechádzku a ho ukladajte na spánok. Vďaka tomuto drobcovi vytvoríte pravidelnú rutinu a on dokáže predvídať, čo bude ďalej nasledovať, a tým sa pripraviť na spánok. Pred samotným spánkom môžete skúsiť drobca unaviť nejakou aktivitou a kŕmením.
Večerný kúpeľ a spánok
Nie je novinkou, že kúpeľ dokáže bábätko efektívne upokojiť. Využite to a vytvorte z kúpeľa akýsi rituál. Uvidíte, že drobec čoskoro pochopí, že kúpeľ spolu s prezlečením do pyžamka, dojčením a pomaznaním znamená ísť spať. Pokiaľ tento rituál budete opakovať denne v rovnakom poradí, dám ruku do ohňa za to, že drobec potom zaspí bez akýchkoľvek väčších problémov.
Zaspávanie hrou?
Sama uvidíte, že ak necháte drobca chvíľu ležať v postieľke, tak určite v momente zaspí. Pri zaspávaní môžete vyskúšať taktiež to, že sa budete pravidelne na drobca chodiť pozerať a kontrolovať ho. Drobček si potom môže toto konanie vyložiť ako akúsi uspávaciu hru, ktorá mu opäť dopomôže k pokojnému spánku.
Čo robiť, keď je bábätko nepokojné a plače?

Z vlastnej skúsenosti odporúčam dávať bábätko do postieľky až v momente, keď neplače. Postieľka na spanie by mala byť akési miesto pokoja a odpočinku, kam keď si drobček ľahne, mal by automaticky smerovať k zaspávaniu.
Ak teda plače, skúste najprv zistiť, čo ho vlastne trápi. Faktorov môže byť veľa. Môže ho bolieť bruško, chýbať fyzický kontakt alebo je iba hladný. V prípade, že drobca trápi bolesť bruška, častou príčinou môžu byť prdíky. Ak vás táto téma zaujíma, už skôr som napísala článok na prdíky u novorodenca a ako na ne vyzrieť.
Zaspávanie za tmy či svetla?
Ako som už spomenula vyššie, drobec má určité spánkové cykly, kedy zaspáva cez deň a v noci. Bábätko zo začiatku nespozná rozdiel medzi denným a nočným spánkom, čo vy ale rozlišovať musíte. Pri nočnom spánku sa bude lepšie zaspávať vďaka tme. Na druhej strane, ak sa drobček chystá na denný spánok, zbytočne tmu nevytvárajte zatiahnutím závesov či žalúzií. Odporúča sa nechať v izbe prirodzené svetlo, ktoré v drobcovi evokuje pocit, že si ide len na chvíľu oddýchnuť a potom sa bude môcť s vami opäť hrať. V prípade, že na drobca svieti priame slniečko (hlavne v lete), je vhodné ho ľahko zatieniť alebo premiestniť z dosahu priamych slnečných lúčov.
Čo robiť, keď sa drobček preberie s plačom?
Drobček pokojne spí, zrazu sa preberie a plače? Opäť platí, že príčin môže byť niekoľko. Veľmi často sa bábätká budia kvôli rastúcim zúbkom. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, napísala som článok Prvé zúbky u bábätka, ako ich čistiť a čo by ste mali vedieť, kde sa dozviete všetko dôležité.
Ďalšou alternatívou prebudenia môže byť vypadnutý cumlík, hoci si mamičky často myslia, že drobček je hladný. Pre všetky prípady si môžete pri postieľke nechať postavenú fľaštičku s nápojom. Drobca potom stačí nakŕmiť, dať mu späť cumlík a vo väčšine prípadov bude spokojne spať ďalej.
V neposlednom rade myslite aj na to, že sa mu mohli snívať len nejaké nočné mory. Pokiaľ teda nezaberie cumlík, nakŕmenie, a ani to nie sú zúbky, tak stačí drobca upokojiť a opäť ho nechať spať.

Na záver
Pevne verím a dúfam, že som vám túto tému ľahko priblížila a že na uspávanie budete pozerať trochu s nadhľadom. Veľmi vám prajem, aby váš drobček v pokoji zaspával a vy ste si mohli oddýchnuť. Sama veľmi dobre viem, ako je fyzicky aj psychicky toto obdobie vyčerpávajúce. Ak by vás niečo zaujímalo či ste mali nejaké otázky, tak sa na mňa s dôverou obráťte na poradna@idrobcek.sk. Rada s vami všetko osobne preberiem.
Buďme v spojení:

Petra - iDrobček mamička
Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.