Prednedávnom som pre vás napísala článok, ako naučiť bábätko piť z fľaštičky a potom si uvedomila, že som vám vlastne poriadne nevysvetlila, ako túto fľaštičku vybrať.
Dojčenská fľaštička má hneď niekoľko využití. Sami sme s priateľom fľaštičku využívali, keď som musela niekam odísť alebo len dospať spánkový deficit. Nebolo nič jednoduchšie, než vložiť mlieko do chladničky, aby potom mohol nášho drobca v pokoji nadojčiť priateľ. Ako skladovať, zmraziť a následne ohriať materské mlieko som podrobne vysvetlila v minulom článku, ktorý odporúčam prečítať.
Materiál fľaštičky
Na trhu je možné zakúpiť mnoho druhov fľaštičiek, kde najväčší rozdiel je v použitom materiáli. Najčastejšie sa stretnete s fľaštičkou plastovou, sklenenou a občas aj s nerezovou.
Plastové fľaštičky pre bábätko
Hlavná výhoda týchto liekoviek je ich ľahká váha. Drobcovi sa s takou fľaštičkou lepšie manipuluje a zároveň je dosť odolná, hlavne voči pádu. Môže sa totiž stať, že vám či drobcovi fľaštička občas spadne na zem, kedy v drvivej väčšine pádov prežije bez problémov.
Na druhú stranu, plasty pohlcujú rôzne pachy, koľkokrát aj farbivá, takže sa fľaštička môže sfarbiť napríklad po čaji. V tomto prípade odporúčam mať na každý nápoj inú fľaštičku, aby sa vám zbytočne nemiešali farby a chute. Pokiaľ však máte fľaštičky hlavne na materské mlieko, tak toto zatiaľ riešiť nemusíte.

Pri nákupe je taktiež veľmi dôležité skontrolovať, z akého materiálu sú vyrobené. Vždy sa vyhnite bisfenolu A (BPA), rôznym ftalátom a olovu. Pokiaľ si vyberiete z našej ponuky fľaštičiek, týchto látok sa nemusíte obávať. Všetky naše fľaštičky sú pre deti bezpečné a certifikované.
Sklenené fľaštičky
Ako už asi čakáte, sklenené fľaštičky sú ťažšie a je s nimi horšia manipulácia. Zároveň je bežné, že sa drobcom o niečo horšie držia. V prípade, že vám fľaštička spadne, bude to konečná a vy môžete zametať črepy. Napriek všetkým týmto nevýhodám sú sklenené fľaštičky vynikajúce v tom, že nepohlcujú absolútne žiadne pachy, farby a ani rôzne chute.
Akú vybrať cumlík
Okrem materiálu samotnej fľaštičky je potrebné pri výbere zohľadniť aj cumlík. Ten býva väčšinou súčasťou balenia s fliaš, ale z vlastnej skúsenosti odporúčam mať cumlíkov viac. K jednej fľaši je dobré mať dva až tri cumlíky, pretože sa môžu ľahko zašpiniť či zničiť.
Materiál cumlíka
Asi prvé, čo vás bude zaujímať, je materiál. Cumlíky môžete zakúpiť buď silikónové alebo latexové. Silikónové sú väčšinou mäkšie a príjemnejšie do pusinky drobca. Na druhú stranu sú aj menej odolné a ľahko sa zničia na detských zúbkoch.
Latexové cumlíky sú už pevnejšie a odolnejšie. Zároveň ale môžu byť pre veľmi malé deti nepríjemné, pretože sú oveľa tvrdšie, v porovnaní s ľudským prsníkom. Nakoniec by som ešte rada spomenula, že niektoré deti môžu byť na latex alergické, tak je potrebné drobca starostlivo sledovať.
Tvar cumlíka

Pre malé bábätká je najprirodzenejší klasický kruhový tvar, ktorý pripomína bradavku. Stretnúť sa môžete ale aj s anatomicky tvarovaným cumlíkom, ktorý podporuje správny vývoj zúbkov a podnebia. Ďalej sa môžete stretnúť aj s antikolikovým cumlíkom, ktorý je vhodný pre deti, ktoré trpia nadúvaním a kolikami. Tento typ cumlíka je uspôsobený tak, aby pri kŕmení obmedzoval prehĺtanie nadmerného vzduchu. Antikolikové cumlíky sú na našom eshope veľmi obľúbené a zbierame na ne od mamičiek skvelé ohlasy.
Podľa rýchlosti prietoku
Platí všeobecné pravidlo, ktoré tvrdí, že pokiaľ otočíte plnú fľaštičku hore nohami, tak by mali kvapkať 2-3 kvapky za minútu. V prípade, že prekvapká viac kvapiek, tak by sa drobček mohol zalykať. Naopak, ak prekvapká menej, tak sa môže stať, že sa drobček pri dojčení unaví a nezvládne zjesť celú dávku mlieka.
U väčšiny cumlíkov je vždy uvedené, od akého veku je tento cumlík vhodný. Rôzne starý drobček potrebuje iné množstvo mlieka, tak si to pri nákupe nezabudnite overiť.
Ako vyčistiť dojčenskú fľašu?
Malé bábätká nemajú po narodení ešte úplne vyvinutú imunitu, čím sa stávajú veľmi náchylné na rôzne črevné nákazy. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité dbať na sterilizáciu dojčenských liekoviek a odsávačky materského mlieka.
Po každom použití odporúčam celú fľaštičku vyčistiť kefou, opláchnuť horúcou vodou, a následne spolu so cumlíkom sterilizovať. Sterilizovať môžete varom, stačí povariť 3 – 5 minút. Pri cumlíku následne skontrolujte jej otvor, či je v poriadku a či nie je veľmi rozhryznutý. Pre sterilizácie môžete využiť aj sterilizátor, ktorý je na tieto účely presne určený.
Akonáhle máte fľaštičky aj cumlíky umyté a sterilizované, dajte ich samovoľne uschnúť na čistú podložku. Po dokonalom uschnutí ich následne uložte do čistého boxu, alebo ich prikryte vypranou a vyžehlenou utierkou.
Pri nasledujúcom kŕmení si nezabudnite vždy umyť ruky a cumlíka sa dotýkajte čo najmenej.

Na záver
Ja osobne používam sklenené fľaštičky, pretože je mi tento materiál pocitovo príjemnejší. Zároveň, pokiaľ si dávate dobrý pozor proti pádu, tak vám taká fľaštička vydrží oveľa dlhšie ako klasická plastová.
Pevne verím a dúfam, že som vám s výberom pomohla. Ak by ste však mali ešte akékoľvek otázky, tak sa na mňa neváhajte obrátiť na poradna@idrobcek.sk. Rada s vami všetko osobne preberiem.
Buďme v spojení:

Petra - iDrobček mamička
Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.