Asi už viete, že by sa dojčenské fľaštičky, náustky a cumlíky mali vždy po použití riadne umyť a následne sterilizovať.
Prečo? Hlavným dôvodom je veľmi náchylný tráviaci trakt drobca voči rôznym baktériám, ktoré môžu spôsobiť tráviace problémy.
Ak ste novopečená mamička, tak budete určite rada za každého pomocníka do domácnosti, ktorý vám ušetrí čo i len pár minút denne. Sama mám deti a veľmi dobre viem, ako môže byť všetko vyčerpávajúce a časovo náročné. Snažím si teda život s drobcom čo najviac zjednodušiť a preto som si zaobstarala sterilizátor, ktorý si nemôžem vynachváliť.
Vďaka sterilizátoru dokážete ušetriť aj za energie, pretože nebudete musieť vždy prácne ohrievať veľký hrniec s vodou, kde budete fľaštičky vyvárať. Okrem energií potom ušetríte aj kopec času a celkovo sterilizácia pre vás bude oveľa pohodlnejšia.
Ako funguje sterilizátor?
Sterilizátor funguje na základe vody, respektíve vodnej pary, ktorá sterilizuje predmety vo vnútri. Prístroj stačí zapojiť buď do elektrickej siete alebo vložiť do mikrovlnnej rúry, kde následne začne vytvárať vodnú paru. Hlavnou výhodou tejto sterilizácie je absencia akejkoľvek chémie a celkovo je proces veľmi efektívny.
Typy sterilizátorov
Na trhu môžete nájsť dva druhy sterilizátorov. Ako som uviedla už vyššie, prvý je sterilizátor do mikrovlnnej rúry, ktorý je spravidla lacnejší, menší a tým pádom aj skladnejší. Z tohto dôvodu sa môže tento sterilizátor javiť ako ideálny, ak potrebujete ísť niekam na cestu či na dovolenku. Na druhú stranu, ja osobne som sa snažila tomuto sterilizátoru vyhnúť. Hoci materiál, z ktorého je sterilizátor vyrobený, je certifikovaný, tak mi nie je úplne po chuti zahrievať plasty v mikrovlnnej rúre. Dvojnásobne platí, ak máte aj plastové fľaštičky.

Osobne teda radšej volím elektrický parný sterilizátor, ktorý stačí zapojiť do zásuvky. Výhodou tohto sterilizátora je, že na jednu sterilizáciu pojme viac fliaš či cumlíkov, a zároveň môže mať nejaké funkcie navyše. Veľmi často sa stretnete so šikovnými modelmi, ktoré sa automaticky vypnú, akonáhle sú fľaštičky sterilné. Nemusíte teda strážiť drobca a k tomu ešte odskakovať k sterilizátoru. Ďalšou zaujímavou funkciou môže byť zachovanie sterility, kde fľaštičky zostávajú sterilné a čisté aj dlhšiu dobu po ukončení hlavného programu.
Ako čistiť samotný sterilizátor
Keďže sa do sterilizátora dáva väčšinou klasická voda z vodovodu, prístroj môže byť náchylný na tvorbu vodného kameňa. Osobne teda odporúčam raz za čas, v ideálnom prípade po každej sterilizácii, vytrieť prístroj suchou čistou handričkou.
Pokiaľ sa už nejaký vodný kameň usadil, tak stačí zmiešať vodu s octom a nechať v nádržke na vodu chvíľu pôsobiť. Potom nádržku poriadne opláchnite, aby tam nezostali zvyšky.
Samotné umývanie sterilizátora potom môžete vykonávať buď ručne v dreze s horúcou vodou a prídavkom jari alebo v umývačke riadu. Len si vždy ale najprv overte, či aj ten váš model je možné bezpečne vložiť do umývačky.
Pred prvým použitím
Veľa výrobcov odporúča sterilizátor pred prvým použitím spustiť naprázdno a navyše ho ešte pred prvým použitím umyť. Zároveň si nezabudnite poriadne umyť ruky, akonáhle budete fľaštičky zo sterilizátora vyberať, aby ste ich opäť neinfikovali. Čisté fľaštičky a ďalšie dojčenské vybavenie potom skladujte v čistých uzatvárateľných boxoch alebo prikryté čistou a vyžehlenou utierkou.

Na záver
Osobne vám môžem sterilizátor naozaj odporučiť. Je to skvelá pomôcka, ktorá mi denne ušetrí jednu starosť a hlavne kopec času, ktorý môžem využiť inde. V prípade, že nad sterilizátorom uvažujete, ale nie ste si s výberom úplne istá, tak sa na mňa neváhajte obrátiť na poradna@idrobcek.sk, čokoľvek s vami osobne preberiem.
Buďme v spojení:

Petra - iDrobček mamička
Ako skúsená mamička dvoch drobcov pre vás chystám články na tému tehotenstva a materstva.❤️

0 komentáre
Diskusia
Máte skúsenosti, o ktoré by ste sa radi podelili? Využite túto diskusiu.
Pro využití diskuze se
.